Dla kogo jest terapia rodzinna w Olsztynie?

Zajęcia dla dzieci w Olsztynie

Dla kogo jest terapia rodzinna w Olsztynie?

Terapia rodzinna jest nie tylko modnym zjawiskiem, ale bardzo potrzebnym sposobem rozwiązywania domowych problemów. Para z problemami małżeńskimi przychodzi do psychologa rodzinnego, w wyniku wykonanej pracy osiągają większe wzajemne zrozumienie, uczą się wzajemnie wspierać się emocjonalnie i wspólnie opracowują strategię rozwiązywania sytuacji kryzysowych. Przede wszystkim terapia rodzinna koncentruje się na relacjach między członkami rodziny, jakości tych relacji, a także różnych aspektach ich rozwoju. W Ośrodku Psychoterapii w Olsztynie rodzina jest postrzegana, jako mały model dużego systemu, społeczeństwa lub kultury, do której należy.

Kiedy powinno się skorzystać z terapii rodzinnej?

Relacje w rodzinie, jako całości czy relacje w małżeństwie, dysharmonia seksualna, trudności w komunikacji między rodzicami i dziećmi, trudności w tworzeniu długotrwałych związków to wskazanie do udania się do terapeuty. Utrata bliskiej osoby, rozwód, zaburzenia psychosomatyczne, zaburzenia zachowania dziecka, problemy emocjonalne dzieci to powód aby szukać profesjonalnej pomocy. Przedmiotem terapii rodzinnej w Olsztynie może być każda sytuacja, która przeszkadza rodzinie. Terapeuci rodzinni pracują również z problemami nastolatków, takimi jak uzależnienie, próby samobójcze i zaburzenia jedzenia. Niektóre choroby, takie jak depresja lub fobia członka rodziny, dotyczą całej rodziny. Terapia rodzinna pomaga radzić sobie z tymi problemami, warto przyjść na spotkanie https://osrodek-spotkanie.pl/terapia-rodzinna/.

Co robi terapeuta rodzinny w Olsztynie?

Terapeuta pełni rolę zaangażowanego obserwatora lub trenera. Zadaje pytania, analizuje sytuacje konfliktowe, zadaje zadania domowe. Pacjentem w tym przypadku jest cała rodzina, a nie mąż i żona oddzielnie. Terapeuta daje każdemu możliwość mówienia, zapewniając jednocześnie wszystkim komfort psychiczny. On i rodzina razem badają przyczyny porażek małżeńskich, pomaga odpowiedzieć na pytanie, dlaczego życie nie układa się tak jakby chcieli i znajduje możliwość zmiany działania całego systemu. Jeśli po pomoc rodzice przychodzą z dziećmi, terapeuta może zastosować specjalną technikę i podczas spotkania pyta jednego członka rodziny o to, jak pozostali odnoszą się do siebie. Często ta technika daje terapeucie pełniejsze informacje niż bezpośrednie pytania.

Terapia rodzinna będzie przydatna zarówno w momencie nagłego kryzysu, jak i w przypadku, gdy nieporozumienie między małżonkami trwa długo. Działa to dobrze w sytuacji, w której potrzebne jest podejście behawioralne. Jeśli dana osoba ma problemy psychiczne spowodowane nielogicznymi przekonaniami lub stereotypami myślenia (na przykład nieuzasadniona zazdrość). W niektórych przypadkach rozwiązuje zaburzenia psychosomatyczne, które rozwijają się w choroby przewlekłe. Do najczęstszych problemów należą problemy psychoseksualne, alkoholizm i uzależnienie od narkotyków, rozwód, wychowywanie adoptowanego dziecka, problemy w szkole i pracy, traumatyczne doświadczenia, takie jak pożar. A także rabunek lub wypadek samochodowy, utrata bliskiej osoby, niezrozumienie w rodzinie z powodu różnic politycznych lub religijnych.

Psychoterapia rodzinna i dzieci

Konflikty małżonków mają negatywny wpływ na psychikę dziecka. Pozostawiają ślad w jego psychice i tworzą kolejny wzór zachowania. Przeżycia w dzieciństwie wpływają na zachowanie w wieku dorosłym. Osoba może nie pamiętać żadnych traumatycznych wydarzeń, ale nie oznacza to, że nie istniały. Dlatego, jeśli małżeństwo postanowiło rozwieść się w cywilizowany sposób, powinno poszukać pomocy u terapeuty rodzinnego.

Terapia rodzinna jest również zalecana dla rodzin, w których nie jest zwyczajowe okazywanie emocji. Rodzice i dzieci w takich rodzinach nie wyrażają swoich uczuć, nie mówią bliskim słów miłości, nie chwalą za sukces, nie interesują się swoimi hobby. Często prowadzi to do tego, że dzieci nabierają złych nawyków, uzależnień, a nawet zaczynają popełniać drobne przestępstwa. Trzeba pamiętać, że dzieci często powtarzają doświadczenia (zarówno pozytywne, jak i negatywne) swoich rodziców, dlatego w przypadku trudności w rodzinie lepiej skonsultować się ze specjalistą w Olsztynie.

Jak działa terapia rodzinna w Olsztynie?

Problemy członka rodziny wskazują na zerwanie relacji w rodzinie. Psychoterapeuta próbuje określić, jakie cele, symptomy służą za podstawę terapii. Terapia rodzinna to badanie, jak członkowie rodziny komunikują się ze sobą. W niektórych przypadkach rozważana jest również historia rodziny, która może być źródłem bieżących problemów. W trakcie terapii zmienia się cała rodzina i system relacji, w wyniku, czego zmienia się zachowanie jej członków.